Rolety stanowią popularny sposób dekoracji okien ze względu na swoją funkcjonalność, a także szeroki wybór wzorów i kolorów. Istnieje sporo różnych rodzajów rolet, które można z powodzeniem dopasować do różnego rodzaju aranżacji wnętrz oraz pokojów o różnym przeznaczeniu. Dlatego też kwestia, jak dobrać rolety wymaga namysłu i określenia, jaki efekt użytkowy i stylistyczny pragniemy osiągnąć decydując się na konkretnego rodzaju roletę. Rolety do domu dzielą się na tradycyjne, czyli klasyczne montowane nad oknem i zakrywające dokładnie jego powierzchnię, rolety mini, czyli mniejsze wersje klasycznych zakrywających wybraną część okna, efektowne rolety rzymskie, rolety duo typu dzień – noc wykonane z poziomych pasów jasnych i ciemnych na zmianę oraz przypominające wachlarz rolety plisowane. Wybór jest duży, dlatego kwestia, jak dopasować rolety do domu nabiera szczególnego znaczenia, kiedy trzeba wybrać konkretny rodzaj rolety odpowiedni do danego miejsca.

Jak dobrać rolety do południowego, nasłonecznionego pokoju

Specjaliści urządzania i dekoracji wnętrz często pomagając osobom niezdecydowanym wybrać rolety do domu biorąc pod uwagę wszelkie aspekty, które należy wziąć pod uwagę, aby dokonać optymalnego wyboru. Zatem – jak dobrać rolety do konkretnego pomieszczenia?

Rolety do pokoju znajdującego się w południowej, nasłonecznionej części domu czy mieszkania powinny być nieco ciemniejsze, aby skutecznie chroniły przed promieniami słońca. Zależnie od stylistyki i kolorystyki wnętrza można wybrać rolety o naturalnych odcieniach ciemnego beżu czy brązu lub nieco bardziej oryginalne rolety zielone, niebieskie, a nawet fioletowe.

Jak dopasować rolety do domu po stronie północnej

W przypadku pomieszczeń znajdujących się po chłodnej, północnej, niezbyt nasłonecznionej stronie kwestia, jak dopasować rolety do domu nabiera nieco innego znaczenia. Dobrym wyborem w tym wypadku będą wykonane z lekkich materiałów, ozdobne rolety rzymskie, które sprawdzą się w niemal każdej stylizacji – począwszy od jasnych i prostych pasujących do aranżacji skandynawskich poprzez marszczone i zdobione koronkami idealne do stylu shabby chic aż do ciemnych, suto marszczonych rolet do pokoju o estetyce klasycznej z elementami retro.