Współczesny rynek dekoracji i aranżacji wnętrz oferuje szeroki wybór tekstyliów zasłonowych oraz firan o rozmaitych wzorach, fakturach oraz rodzajach materiałów, dzięki czemu każdy może dopasować wybrane zasłony i firany do aranżacji wybranego wnętrza. Jednakże wbrew pozorom dokonanie odpowiedniego wyboru nie zawsze jest proste, w związku z czym sporo osób szuka porad specjalistów w kwestii, jak dobrać firany do wystroju wnętrza. Odpowiedź na pytanie, jakie firany będą najodpowiedniejsze do dekoracji okna w salonie, sypialni czy kuchni zależy od kilku istotnych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Jednym z nich jest wielkość pomieszczenia oraz okna, a także nasłonecznienie pokoju i stylistyka danego wnętrza. Podobnie, jak firany, zasłony nowoczesne należy dobrać z należytą starannością, ponieważ od rodzaju materiału i kroju zasłon bardzo często zależy udana kompozycja stylistyki wnętrza.

Jakie firany pasują do prosto urządzonych, jasnych wnętrz

W przypadku pokoju urządzonego w prostym, mocnym obecnie skandynawskim stylu charakteryzującym się nawiązaniem do bliskości z naturą oraz ekologii, kwestia, jak dobrać firany nie stanowi większego problemu. W tego typu wnętrzach najlepiej sprawdzają się kremowe, popielate lub beżowe zasłony bez żadnych motywów dekoracyjnych wykonane z lnu lub bawełny oraz poliestrowe firany o drobnym, spójnym splocie. W salonie urządzonym w stylu prowansalskim czy rustykalnym królują zdobione koronkami i falbanami firany, zasłony nowoczesne odpowiednie do tego typu wnętrza są białe lub półprzezroczyste, ozdobione kwiatowymi lub roślinnymi motywami.

Zasłony i firany odpowiednie do aranżacji w stylu retro

W przypadku salonów czy sypialni urządzonych w bardziej skomplikowanych aranżacyjnie stylach, jak kolonialny, retro czy klasyczny kwestia, jakie firany będą podkreślać estetykę wnętrza wymaga nieco więcej namysłu oraz odpowiedzi na pytanie, jak dobrać firany do zwykle ciemniejszych i urządzonych ze staroświecką nutą pomieszczeń. Stare, nieco pożółkłe koronki o oryginalnym wzornictwie, haft richelieu czy kordonki to najlepiej pasujące do takiej stylistyki firany, zasłony nowoczesne, które w tym wypadku można wykorzystać powinny być wykonane z ciemniejszych, grubszych tkanin, które można upiąć w fałdy czy ozdobne fale.