Ściany stanowią znaczną część powierzchni domu, dlatego ich dobra izolacja jest niezwykle ważna. Jej rodzaj zależy od tego, z jakiego materiału zbudowany jest dom, inaczej izoluje się budynki z litymi ścianami, inaczej ściany z dziurawkami. Bardzo ważne jest zapewnienie dobrej izolacji na poziomie gruntu, gdyż właśnie tamtędy ucieka około 15 % ciepła.

Największą ilość ciepła, około 35 %, dom traci przez ściany. W przypadku domów zbudowanych z dziurawki wykonanie najlepszej izolacji, czyli wstrzyknięcie materiału izolacyjnego, dobrze jest powierzyć fachowcom. Mimo, że jest to bardzo kosztowana inwestycja, to jednak bardzo efektowna, i z pewnością zwróci się po kilku latach. Metoda ta nie nadaje się, oczywiście do litych ścian. Praca polega na wpompowaniu pianki , granulek lub włókien szklanych do wnętrza dziurawki przez wywiercone w ściany otwory.

Założenie izolacji cieplnej po wewnętrznej stronie ściany nie przekracza możliwości większości osób. Jedna z metod polega na zastosowaniu płyt klimatycznych, inna na zabudowaniu drewnianego stelażu, służącego do umocowania ocieplenia z waty mineralnej, przykrytej warstwą płyty gipsowo- kartonowej. Aby zapobiec zbieraniu się wilgoci, warstwę izolacyjną pokrywa się folią przepuszczalną. Wady w obu rozwiązań jest zmniejszenie powierzchni użytkowej. Użycie płyty klimatyzacyjnej powoduje utratę co najmniej 50 mm, a straty są większe, jeśli dodatkowo zamontujesz ściankę. Jednakże z punktu widzenia komfortu termicznego i oszczędności energii, warto jest poświęcić tę powierzchnię. Jeśli cementowa ściana jest sucha, płyty klimatyczne można przykleić do niej bezpośrednio. Warstwa folii przepuszczalnej jest dołączona standardowo.

Zabierając się za uszczelnianie podłogi, należy pamiętać, że praca ta wymaga jej częściowej rozbiórki. Jeśli zdecydowałeś się na ten krok, nie martw się, to nie jest trudne. ocieplenie podłogi jest bardzo podobne do ocieplenia sufitu. Na początek będziesz musiał wzmocnić materiał izolacyjny w miejscach złączeń. Jedną z popularnych metod jest zastosowanie plastikowej siatki przybijanej na krawędziach gwoździami. Przed przybiciem siatki należy dobrze rozciągnąć, aby izolacja nie opadała. Następnie wzmacniamy  ją kawałkami drewna przybitymi między złączeniami. Łatwiejsza metoda walki z nieszczelnymi podłogami polega na ułożeniu podkładu pod wykładziną podłogową i uszczelnieniu szpar między deskami. Większe szczeliny należy wypełnić kawałkami drewna, starannie przyciętymi do odpowiedniej grubości. Każdy pasek nasmaruj klejem i wbij w szczelinę. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie wyrównaj, aby pasek nie wystawał ponad powierzchnię podłogi.

Podłogi cementowe oraz podłogi leżące bezpośrednio na ziemi zazwyczaj izoluje się, umieszczając pod nimi warstwę polistyrenu pokrytego arkuszami polietylenu. Następnie na wierzchu układa się tak zwaną podłogę pływającą , zbudowaną z płyt łączonych na czopy. między płytami a ścianą powinno znajdować się około 9 mm wolnej przestrzeni pozwalającej płytom rozszerzać się. Przerwa ta jest nie widoczna po nałożeniu kolejne, wierzchniej warstwy płyt. Warstwa powietrza zamkniętego pod pływającą podłogą utrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczenia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIzolacja dachów i rur.
Następny artykułBezpieczeństwo domu.