Wielu przedstawicieli wolnych zawodów urządza sobie gabinet w prywatnym domu i tam przyjmuje interesantów. Jest to o tyle wygodne, ze oszczędza czasu niezbędnego na dojazd do pracy i pozwala na elastyczne ustawienie godzin pracy. W domu pracują często artyści, na przykład rzeźbiarze czy muzyki. Domową kancelarię prowadzi również sporo prawników. Ponadto nie raz domowy gabinet do pracy urządzają sobie dziennikarze czy copywriterzy.
W zależności od tego, jaki zawód się wykonuje, tak też urządza się gabinet. Najdroższe okazuje się oczywiście wyposażenie gabinetu lekarskiego. Zakup niezbędnych sprzętów to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Lekarz przyjmujący pacjentów w domu musi bowiem być odpowiednio przygotowany do sporządzania różnych badań i posiadać wiele aparatów i innych urządzeń.

Znacznie tańsze okazuje się jednak wyposażenie gabinetu dziennikarza czy adwokata. W takim miejscu bardzo ważne jest na pewno biurko wraz z komputerem i wygodnym fotelem do pracy.

Warto też wstawić do gabinetu stolik i kanapę czy parę foteli dla klientów i interesantów. Ponadto w gabinecie mogą znaleźć się regały z książkami branżowymi i nie tylko branżowymi.

Urządzając gabinet, musimy zadbać nie tylko o własną wygodę przy pracy,a le również o to, aby pomieszczenie to wywarło pozytywne wrażenie na ludziach, którzy nas odwiedza w miejscu pracy. Dlatego też warto pamiętać o estetycznym pomalowaniu ścian bądź wyklejeniu ich tapetą, o dobraniu do siebie nawzajem mebli tak, aby dobrze współgrały, o powieszeniu zasłon czy żaluzji w oknach. Na pewno też należy starać się utrzymywać porządek i czystość w gabinecie. Niechlujstwo nie wywrze bowiem zbyt dobrego wrażenia na naszych klientach, wręcz może ich zniechęcić.

W gabinecie można też zmieścić kilka sprzętów, które pomogą nam w skutecznym relaksie podczas małej przerwy w pracy. Dobrym rozwiązaniem będzie na przykład leżanka, na której można zażyć krótkiej drzemki. Można też wstawić do gabinetu stojak na płyty z muzyką, przy której dobrze nam się pracuje i która pozytywnie ans nastraja do życia. Kolejnym meblem, który może się znaleźć w takim pomieszczeniu, będzie barek wraz z trunkami. Czasami bowiem miło jest po pracy napić się czegoś mocniejszego lub też zrobić to nawet w trakcie pracy, na przykład wtedy, gdy spisujemy wieczorem raport lub wykonujemy inne zadanie, podczas którego raczej nie przyjdą do nas żadni interesanci.