W wielu domach tak zwany duży pokój pełni zarazem funkcję salonu i jadalni. Gdy jednak nasz dom jest odpowiednio duży, a my często urządzamy przyjęcia dla większej ilości osób, wówczas warto się postarać o to, aby urządzić osobny salon i jadalnię. W takiej sytuacji do salonu wstawiamy takie meble, jak kanapy, fotele, małe stoliczki kawowe, regały na książki i bibeloty. Natomiast w jadalni skupiamy się wówczas na meblach przeznaczonych typowo do spożywania posiłków.
Na pewno najważniejszym meblem w takim pokoju będzie wielki stół. Powinien on być na tyle obszerny, aby zmieścili się przy nim wszyscy nasi goście. W niektórych domach zdarzają się stoły jadalne przeznaczone nawet dla kilkudziesięciu osób. Gdy jednak na ogól urządzamy skromniejsze przyjęcia, wtedy wystarczy nam zupełnie stół przewidujący dwunastu biesiadników. Wokół niego trzeba zaś koniecznie ustawić krzesła, najlepiej z tego samego kompletu, wygodne i stabilne. Dobrze jest pamiętać o odpowiedniej dekoracji stołu. Na pewno będzie on o wiele ładniej wyglądał, gdy przykryjemy go świeżym obrusem, ustawimy na nim wazony z kwiatami i świeczki.

Pozostałe meble, które przydadzą się jadalni, może to być na przykład obszerny barek,w którym znajdziemy nie tylko trunki i kieliszki, ale również jakieś łakocie, ciastka, bakalie. Barek można też oczywiście zastąpić staroświeckim kredensem, najlepiej rzeźbionym czy jakoś inaczej zdobionym. Będzie on wyglądał bardzo ładnie i stylowo, zwłaszcza w połączeniu ze staroświeckim stołem i krzesłami.

Na pewno w każdej jadalni liczą się też ozdoby, które sprawiają, że posiłek upływa w przyjemniejszej atmosferze. Możemy powiesić na ścianach jakieś ładne obrazy, możemy pięknie przybrać okno za pomocą oryginalnych zasłonek, możemy też ustawić na podłodze wielkie donice z palmami. Ciekawym rozwiązaniem okaże się też duży, staroświecki zegar z kukułką. Można też zdecydować się na powieszenie pięknych obrazów na ścianach.

Warto zadbać o przyjemną atmosferę podczas spożywania posiłków nie tylko za pośrednictwem mebli i dodatków. Można na przykład puścić przy spożywaniu posiłku jakąś piękną muzykę. Możemy też zapalić kadzidełka, zwłaszcza gdy spożywamy jakąś orientalną potrawę. Znakomity efekt dają również olejki eteryczne, które znacznie dłużej pachną, aniżeli kadzidełka. Oczywiście jednak, wiele zależy nie tylko do tego, jak urządzimy naszą jadalnię, ale też, jakie będziemy tam serwować potrawy. Wspaniałe przyjęcie wymaga bowiem jednocześnie przepysznego menu, jak też estetycznego otoczenia i oczywiście przyjaznej atmosfery w towarzystwie.