Stosowanie ekologicznych rozwiązań w budownictwie związane jest nie tylko z dbaniem o naturę. To równocześnie długofalowe myślenie polegające na optymalnym zużywaniu wody, energii cieplnej czy elektrycznej. To także korzyści związane ze zmniejszaniem kosztów utrzymania domu.

Jeśli interesuje Cię jakie ekologiczne rozwiązania są stosowane w budownictwie oraz jakie korzyści gwarantują – zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.

Technologia oraz materiał budowlany

Zastosowanie odpowiednich technologii budowlanych, w oparciu o proekologiczne projekty, to pierwszy krok do budownictwa ekologicznego. Dzisiaj mówiąc o ekologii w budownictwie stosuje się projekty domów pasywnych. Buduje się je na podstawie określonych zasad czyli np. osadzeniu budynku w określonym kierunku, przygotowaniu optymalnej bryły domu, zaprojektowaniu właściwego układu pomieszczeń. Ważnym elementem jest naturalnie materiał budowlany. Ciekawym przykładem zastosowania materiałów ekologicznych jest „mieszanka” szkieletu drewnianego oraz prefabrykatów. Taka inwestycja pozwala nie tylko na wykorzystanie ekologicznych rozwiązań ale i wpływa na szybkość realizacji całej inwestycji. Budowa w takim wypadku potrafi skrócić się przynajmniej o kilka miesięcy.

Ekologiczne systemy ogrzewania domów

Ogrzewanie domu w zgodzie z naturą, minimalizacja szkód to jedno z zadań stojących przed inwestującymi w budownictwo ekologiczne. Dlatego dużym powodzeniem cieszą się systemy pozwalające czerpać z natury, pozyskiwać energię odnawialną. Wykorzystanie gruntów, wody czy też światła słonecznego to znakomite rozwiązanie.

Tak samo jak instalacja pompy ciepła. To urządzenie gwarantuje same korzyści. Odpada obowiązek instalowania w domu urządzeń grzewczych. Pompa nie potrzebuje ogromnej ilości energii elektrycznej do działania, nie produkuje substancji ubocznych takich jak choćby dym, nie wymaga zakupu paliwa. Co prawda koszt montażu pompy ciepła jest dość spory to jednak na przestrzeni wielu lat zdecydowanie wychodzi na plus.

Energia elektryczna prosto z natury

Współczesne pozyskiwanie energii elektrycznej nie rodzi problemów związanych z umową z dostawcą energii. Zamiast tradycyjnych metod można wybrać alternatywę, w pełni ekologiczną. Energia ze słońca czyli panele słoneczne. Dość popularne rozwiązanie w Polsce. Ich montaż na dachu pozwala na generowanie określonej energii elektrycznej. Dodatkowa zaleta tego rozwiązania to również możliwość podgrzewania wody oraz ogrzewania domu. Inwestycja na wstępie kosztuje dość sporo, jednak późniejsza eksploatacja paneli słonecznych jest tania. Przydomowe elektrownie wiatrowe czyli kolejny generator energii elektrycznej, tym razem wykorzystujący wiatr. Urządzenie to nie zagwarantuje pełnego dostarczania energii dla domu jednak może być znakomitym uzupełnieniem innych źródeł energii. Podobnie jak w przypadku paneli słonecznych, inwestycja kosztowna, jednak tania w eksploatacji oraz gwarantująca spore oszczędności na przestrzeni lat.

Deszczówka do wykorzystania

Do pewnych czynności w domu czy ogrodzie z powodzeniem można wykorzystać deszczówkę. Proekologiczne rozwiązanie oszczędzające wodę, a także dające spore oszczędności właścicielowi domu. Aby rozpocząć gromadzenie i wykorzystywanie deszczówki należy zamontować specjalistyczny zbiornik oraz pompę pozwalającą na dostarczanie jej we wskazane miejsce. Ważne jest również aby pomyśleć o rodzaju pokrycia dachowego. To właśnie ich rodzaj gwarantuje uzyskiwanie jak największej ilości deszczówki. Mówimy tutaj o dachach pokrytych dachówkami lub blachodachówkami. Do czego się przyda deszczówka? Na pewno w trakcie korzystania z WC, do prania oraz do celów gospodarczych czyli np. nawadniania ogrodu.

Czy to wszystko się opłaca?

Oczywiście że tak. Naturalnie na samym początku, kiedy nadchodzi czas inwestycji, każdy wydatek związane ze stosowaniem ekologicznych materiałów, wykorzystywaniem energii odnawialnej jest wyższy niż przygotowanie budowli w oparciu o tradycyjne rozwiązania. Jednak jak pokazują liczne przykłady, zużycie energii elektrycznej może spaść nawet do 50%, a wody o około 35%.

Autor artykułu
Zainteresował Cię temat? Przeczytasz więcej na: Nowe-nieruchomosci.pl