O tym, jak zaprojektowana jest sypialnia, a zwłaszcza o miejscu ustawienia łóżka, decyduje najczęściej kształt i układ pokoju. Jeżeli jest w nim okna, przyjemnie jest mieć je w nogach łóżka lub z boku, by można było patrzeć w niebo lub na widok rozciągający na zewnątrz.

Unikajmy spania głową bezpośrednio pod oknem, ponieważ podczas snu będziemy narażeni na podmuchy zimnego powietrza, co może spowodować zawianie. Wpływ na ustawienie łóżka ma również usytuowanie drzwi. Starajmy się zostawić miejsce przy drzwiach na wygodne ich otwarcie oraz, by osoba wchodząca do pokoju nie wpadała bezpośrednio na łóżko. Niektórzy lubią ustawiać łóżko za drzwiami, by było w ten sposób schowane i osłonięte. Dzieje się tak dlatego, że łóżko jest najbardziej osobistym i intymnym meblem do domu, a wszyscy starają się zachować maksymalną prywatność. Należy również rozważyć położenie szafki czy szafy. Jeżeli szafa jest wbudowana, wówczas będzie determinowała ustawienie łóżka. Potrzebna jest odpowiednia przestrzeń na otwarcie jej drzwi oraz łatwy dostęp bez przesuwania innych mebli lub łóżka.

Kiedy już zdecydowaliśmy się na rozkład sypialni, należy rozważyć inne ważne sprawy, jak dobra wentylacja i utrzymanie prawidłowej temperatury. Istnieje tendencja do przegrzewania sypialni, ponieważ wydaje się nam, że lekka odzież nas nie uchroni przed zimnem, ale zbyt ciepłe powietrze w sypialnie może spowodować odwodnienie i uczucie dyskomfortu. Idealna temperatura wynosi pomiędzy 13 stopni do 15 stopni, chodź w przypadku dzieci lub ludzi starszych powinna być trochę wyższa.

W utrzymaniu prawidłowej wilgoci powietrza, zwłaszcza w pełni lata, pomaga nawilżacz. Nie trzeba kupować drogiego urządzenia, wystarczy płytka miska z wodą o sensownej powierzchni. Trzeba ją codziennie myć i wymieniać wodę by się nie zastała. Najlepiej spać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, ale uważajmy i unikajmy przeciągów. Dobrze jest również wywietrzyć codziennie pokój, by uzyskać dobry przepływ powietrza.