Prawie w każdym domu oprócz paneli, podłóg drewnianych czy kamienia także, pojawiają się dywany i wykładziny. Niektórzy rezygnują z dywanów czy wykładzin, ale jest to mniejszość ludzi, ponieważ dywan daje nam bardzo dużo ciepła i wygody. 

Dywany są najlepsze dla ludzi, którzy cenią klasykę a przede wszystkim trwałość, która trwa wiecznie w przypadku dywanów. Tkane z naturalnych włókien wełnianych, jedwabnych lub bawełnianych, są bardzo przyjemne w dotyku i miękkie. Dywany w naszych czasach są różnych kształtów i różnokolorowe. Wzornictwo dywanów jest inspirowane z motywami z bliskiego wschodu aż po nowoczesne style. Udoskonalenie technik produkcji dywanów, zaowocowało natomiast powstanie nowych rodzajów runa. Kiedyś był tylko włosień cięty a teraz możemy mieć go poskręcanego w pętelki, igiełki czy też modne coraz częściej runa typu włochacz o włosach długich i zmierzwionych.

Dywan w salonie

Pod względem estetycznym, dywany niczym się nie różnią od wykładzin dywanowych, które w swym składzie zawierają dodatek włókien sztucznych, na przykład nylonu, polipropylenu, wiskozy czy akrylu, albo są to mieszanki różnych składników. Dywan w dodatku tłumi bardzo dobrze hałas tak samo jak wykładzina dywanowa. Niektóre dywany i wykładziny są odporne na wilgoć, która w każdym domu gdzieś się kryje. Ale niestety dywany nie są polecane dla osób, które są alergikami, ze względu na to, że je trudno jest utrzymać w czystości.

Wykładziny dywanowe nie tracą koloru tak szybko jak inne dywany pod wpływem promieni słonecznych i są trudnopalnym materiałem. W przeciwieństwie do dywanów, są bardziej odporne na odgniecienia na przykład od fotela na kółkach. Wykładzina dywanowa jest także bardzo odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Wśród wykładzin, mamy także zwykłą wykładzinę elastyczną zwaną powszechnie wykładziną PCV. Wykładzina ta jest także godna polecania choć w niczym nie przypominają one tych z przed lat. Są one bardzo trwałe i łatwe do czyszczenia. Ich elastyczność zaś zapewnia komfort chodzenia i szybki, bezproblemowy montaż bez fachowców. Dla osób, które w domu mają ogrzewanie podłogowe polecam zaś wykładziny kauczukowe, którym nic się nie stanie pod wpływem wysokiej temperatury. Wykładziny podłogowe są tanim materiałem a w rzeczywistości wygląda tak samo pięknie jak dywan, który jest dwa razy droższy.

Dywan czy wykładzina? Tak naprawdę wygląd naszego wnętrza, zaczyna się od podłogi, która jest bardzo ważnym elementem w późniejszym etapie urządzania mieszkania. Wybór podłoża powierzchni powinna być stosowana do pomieszczenia i jego użytkowania. Dywany polecam do pokoi i salonów jako dodatek dekoracyjny, a wykładziny dywanowe na korytarze czy schody.