Współczesne aranżacje wnętrz kuchennych polegają na pomysłowym i funkcjonalnym zagospodarowaniu przestrzeni oraz stworzeniu stylizacji opierającej się o konkretną estetykę wnętrza. Najpopularniejsze aranżacje wnętrz kuchennych to przede wszystkim cechujące się prostotą stylizacje nawiązujące do estetyki skandynawskiej, klasycznej i minimalistycznej. Każda z nich wymaga stworzenia odpowiedniego projektu uwzględniającego nie tylko kolorystykę, ale również dobór odpowiednich sprzętów i umeblowania, które tworzą zwykle drewniane meble kuchenne. Drewno jako naturalny, a tym samym doskonale współgrający z innymi fakturami materiał znakomicie sprawdza się w wyposażeniu domu, a zwłaszcza kuchni. Zależnie od wielkości pomieszczenia oraz zamysłu stylistycznego najczęściej wybierane są obecnie meble kuchenne sosnowe lub meble kuchenne dębowe.

Jasne drewniane meble kuchenne i stylistyka skandynawska

Meble kuchenne sosnowe stanowią idealne wyposażenie niewielkiej kuchni urządzonej w stylistyce skandynawskiej, która charakteryzuje się minimalizmem estetycznym, wykorzystaniem wyłącznie naturalnych materiałów oraz prostym wzornictwem. Meble kuchenne sosnowe doskonale współgrają z jasnymi ścianami i naturalnymi tkaninami, z których wykonane są tekstylia kuchenne. Drewniane meble kuchenne o jasnych, lakierowanych frontach szafek z wyraźnym wizerunkiem słojów doskonale wpisując się w aranżację „skandynawskiej” kuchni. Decydując się jednakże na zakup tego typu mebli należy pamiętać, iż drewno sosnowe jest miękkie i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Z tego tez względu jest stosunkowo tanie, co niewątpliwie wpływa na jego popularność i szerokie zastosowanie.

Ciemny dąb i aranżacje w stylu klasycznym

Droższą, ale jednocześnie nieco bardziej solidną pod względem odporności na uszkodzenia alternatywą są meble kuchenne dębowe. Drewno dębowe jest twarde i mocne, w związku z czym wykonane z niego meble są bardzo solidne i trwałe. Są też cięższe, niż sosnowe, dlatego doskonale sprawdzają się w przypadku dużych i przestronnych kuchni. Eleganckie meble z ciemnego dębowego drewna szczególnie interesująco prezentują się w kuchni urządzonej w stylu klasycznym. Meble kuchenne dębowe dobrze aranżują przestrzeń kuchenną nawiązującą do stylu retro lub estetyki kolonialnej.