Osoby, które uwielbiają czytać, zwykle też chętnie kolekcjonują książki. Jeżeli jednak nasza kolekcja jest bogata, wówczas trzeba się poważnie zastanowić, gdzie ją trzymać, aby nie zawadzała i aby zawsze mieć do niej swobodny dostęp. Jeżeli mamy duży dom z większą ilością pokojów, niż domowników, wtedy możemy jeden z nich poświęcić na urządzenie biblioteczki. W takiej sytuacji wstawimy do danego pomieszczenia regały biblioteczne o szerokości około metra.

Zwykle nie są one zbyt głębokie, mają zaledwie dwadzieścia do trzydziestu centymetrów, gdyż tyle zupełnie wystarczy, aby ustawić na nich książki. Odległość między półkami wynosi również około trzydziestu centymetrów. Takie regały nie zajmują zbyt wiele miejsca, a można na nich zmieścić bardzo bogatą kolekcję książek. Ustawione pod ścianami, pozostawiają sporo miejsca po środku pokoju, nawet gdy jest to nieduże pomieszczenie. Miejsce to można wykorzystać na przykład do tego, aby ustawić na nim stół otoczony krzesłami, przy którym można wygodnie czytać czy też korzystać z komputera.

Można też stolik i krzesła zastąpić wygodnymi fotelami, kanapą, czy nawet łóżkiem, na którym będziemy z przyjemnością oddawać się lekturze. Można też ustawić w domowej bibliotece szafkę na łakocie i słodycze, które będziemy podjadać w trakcie czytania. Warto też wstawić tam dzbanek elektryczny i naczynia niezbędne do przyrządzania herbaty. Picie ciepłego naparu podczas lektury okazuje się bowiem niezwykle przyjemne.
Jeżeli nie mamy jednak osobnego pokoju, w którym moglibyśmy urządzić biblioteczkę, będziemy musieli wygospodarować na nią trochę miejsca w sypialni lub w salonie. W takiej sytuacji również warto sprawić sobie proste, nie bardzo głębokie regały, na których można zmieścić sporą ilość publikacji. Można też ustawiać książeczki na pólkach meblościanki lub na pólkach zawieszonych na ścianie, ponad stołem czy kanapą. Zawsze trzeba też pamiętać o tym, aby ustawiać książki w jakimś porządku, najlepiej rodzajami, gatunkami i alfabetycznie. Dzięki zachowaniu porządku w księgozbiorze można zawsze bez trudu odnaleźć interesująca nas pozycję.