Każdy z nas wie, że dodatki są bardzo ważnymi elementami w każdym pomieszczeniu także w kuchni. Wszelkie dodatki w jadalni wiążą się ze stołem i odzwierciedlają rodzaj posiłków a nawet konkretnie potraw, które są podawane.

Gdy jemy posiłki na co dzień bez żadnej okazji to nakrycie stołu może być formalne czyli miseczki na makaron lub kluski, nóż i widelec, talerzyk na sałatkę oraz szklanki na wodę i kieliszki do wina. Najlepiej wtedy zamiast obrusu ułożyć na stole mate i uzupełnić ją serwetkami. Zaś na bardziej oficjalne spotkanie stół powinien być nakryty jednak obrusem białym i wykrochmalonym , podany cały zestaw sztućców, serwetki oraz kilka rodzai kieliszków do wina na różne rodzaje. Dodatki takie jak świece, kwiaty czy inne dekoracje będą zależały od miejsca na stole i pory dnia. Wszystkie takie drobne elementy tworzą wyrazistość specjalnego dnia. Siedzenie przy stole należy wybrać pod kątem ich wygody jak również wyglądu. Krzesło do siedzenia powinno być wygodne miękkie aby móc się przy posiłku zrelaksować i miło spędzać czas.

Stylowe dodatki do jadalni

 

Kilka cenny rad i przedmiotów, które udekorują podanie do stołu lub jego wygląd:

* Tace staroświeckie nadal są bardzo ładnym elementem do wnoszenia na stół oraz zbierania z niego  przedmiotów do spożywania posiłków.

* Różne wielkości i kształty kieliszków są odpowiednie do różnego rodzajów win i napojów.

* Przelanie wody mineralnej z plastikowej butelki do szklanego dzbanuszka, będzie wyglądać o wiele lepiej na stole.

* Dekoracja środkowa stołu nie powinna być za duża, by nie zasłaniała osób siedzących po przeciwnej stronie i nie utrudniały rozmowy.

* Blaty z szkła lub drewna trzeba dodatkowo zabezpieczyć przed ciepłymi posiłkami i ostrymi ostrzami, ponieważ bardzo szybko mogą powstać zniszczenia i plamy.

* Sztućce warto zwinąć w serwetkę i położyć na talerzykach do jedzenia, bardzo profesjonalnie to wygląda, podczas siadania do stołu.

* Do strefy jadalnej przy kuchni przy posiłkach codziennych bez okazji najlepsze są do siedzenia pufy lub taborety.

* W jadalni nie jest ważny tylko stół lecz także umeblowanie wokół stołu powinno harmonizować z całością pomieszczenia.

* Świeczniki warto dawać na stół podczas kolacji wieczornej.

* Stół najlepiej nakrywać gotowymi matami i serwetkami ale na uroczystości biały obrus.

* Światło w jadalni powinno być o różnym rozproszeniu, na różne okazje ( w sklepie można kupić kontakty z regulacją światła).

* Mała roślina położona na talerzu na stole np. kaktus może rozbawić domowników i efektownie umilić posiłek.

ładnie urządzona jadalnia