Wiele z nas podczas remontu kuchni chce zmienić ustawienie mebli i sprzętów agd, a zaś Ci co pierwszy raz urządzają swoją własną kuchnie nie wiedzą jak mają poukładać wszystko, aby miało sens i wygodę korzystania.

W samodzielnych aranżacjach najlepsze jest  wykonanie rysunku rzutu pomieszczenia,w którym będzie nasze rozplanowanie sprzętu i mebli. Najlepiej jest wykonać plansze ruchomą czyli z gazet wyciąć meble i sprzęty agd i je przesuwać po planszy. Jeżeli planujemy remont już danej kuchni, to należy pamiętać, aby uwzględnić przy tym wymiary nowych akcesori, które chcemy umieścić w niej.

Jeżeli mamy długą ścianę w kuchni około 350 centymetrów, to możemy wszystkie na potrzebne rzeczy umieścić na jednej długości, chyba że mamy pomieszczenie jednak bardziej skomplikowane, to ułożenie już będzie troszkę trudniejsze.

 

Zlewozmywak nie powinien się znajdować dalej niż 3 metry od pionu kanalizacyjnego. A najlepiej zamontować go pomiędzy  lodówką a kuchenką, aby ułatwić sobie gotowanie. ale należy pamiętać, aby pomiędzy nimi umieścić blat przynajmniej 40 centymetrów.  Blat kuchenny jest potrzebny, aby móc swobodnie gotować i myjąc naczynie nie lać wody na przykład na kuchenkę podczas gotowania.

Kuchenka gazowa powinna być oddalona od okna minimum 50 centymetrów, ponieważ podmuch wiatru mógłby zdmuchiwać płomienie podczas gotowania, co utrudniało by nam pracę w kuchni i groziło niebezpiecznemu użytkowaniu.

Zmywarka powinna być ustawiona przy zlewie. Bez względu na sposób zabudowy, odległość od lodówki i zlewu w linii prostej nie powinna być większa niż 210 centymetrów.  A przejście pomiędzy nimi powinno być swobodne a nie ciasne.

Kuchnia powinna być tak urządzona, aby wygodnie było z niej korzystać jak i dorosłym jak i dzieciom i powinna być przede wszystkim  bezpieczna.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSpiżarnia
Następny artykułPodłączenie zmywarki w kuchni.