Każdy z nas po jakimś czasie wykonuje jakieś zmiany w naszych łazienkach. Raz to są duże zmiany a czasem małe, ale zawsze powinniśmy pamiętać o odpowiednich odstępach na każdy element montowany w łazience.

Jeżeli mamy w planach zmianę usytuowania sedesu, umywalki, wanny, powinniśmy dokładnie rozplanować ich nowe usytuowanie, aby sprawdzić czy na pewno wszystko nam się zmieści w danym miejscu.  Należy uwzględnić wymiary nowych urządzeń i pamiętać o miejscu do poruszania się wokół nich. Ten etap często osoby powierzają osobą, które się na tym znają czyli fachowcom, ale można to wykonać samodzielnie, znając tylko odpowiednie wymiary odstępów i wymiarów urządzeń, które będą montowane w nowym układzie.

Planowanie zaczynamy od wyboru umywalki, brodzika, miski ustępowej, bidetu i innych sprzętów, które chcemy umieścić w łazience. Wcześniej można sprawdzić w internecie wymiary danych typów elementów, aby móc rozplanować sobie ilość miejsca na daną część potrzebnego. Dobrym pomysłem jest także ściągnąć sobie program komputerowy do rozmieszczania pomieszczeń i urządzeń w nim lub po prostu wyciąć  z papieru i rozmieścić, w ten sposób będziemy mieć obraz mniej więcej jak gdzie możemy umieścić.

 

Najważniejsze, aby wszystkie elementy miały odpowiednią odległość od siebie i łatwy dostęp przez osobę korzystającą z nich.

O to kilka wymiarów z odstępami: 

* od miski ustępowej do bidetu nie mniej niż  30 centymetrów

* od bidetu do ściany około 30 centymetrów

* od umywalki do wanny nie trzeba odległości żadnej, ale jeśli jest taka możliwość, lepiej odsunąć je od siebie o co najmniej 20 centymetrów.

* od miski ustępowej do umywalki, kabiny prysznicowej lub ściany co najmniej 20 centymetrów.

Potrzebne wolne miejsce przed każdym z urządzeń: 

* przed miską ustępową 80×60 centymetrów

* przed umywalką, wanną lub bidetem 100×70 centymetrów

* przed kabiną prysznicową 80×90 centymetrów

Jeżeli urządzenia są obok siebie to odległość może się sumować.