Farba to najbardziej uniwersalna i najłatwiejsza do zastosowania wykończenia, może być jednolitego koloru, gładka i matowa albo z gruboziarnistą fakturą. Wzory mogą być malowane na farbie podkładowej, wypukłe drukowane lub nanoszone za pomocą szablonu.

 

Najlepszym sposobem na wyrobienie sobie poglądu na temat gamy kolorów jest zapoznanie się ze wzornikiem kolorów. Są to dostępne w każdym sklepie do majsterkowiczów paski zawierające całą gamę odcieni jednego koloru. Weźmy je do domu i popatrzmy, jak poszczególne odcienie będą wyglądały przy meblach i tkaninach. Wyodrębniamy jeden lub dwa z nich, które wydają się pasować i kupmy słoiki z próbkami. Są to nie wielkie porcje kontrolne, które pozwalają na wypróbowanie danej farby na miejscu, bez potrzeby kupowania dużej partii. Farby można albo pomalować bezpośrednio kawałek ściany, albo arkusz papieru lub kartonu i przymocować do ściany.

Pomalowana próbka pozwoli ocenić natężenie koloru i obejrzeć go w różnych oświetleniach. Kiedy nakładamy warstwy koloru zaczynając od jasnego koloru bazowego, producent farby może nam doradzić wybór kolorowego podkładu, który dopełni kolor końcowej warstwy i pozwoli wydobyć głębie koloru. Jeżeli z kolei chcemy zastosować jaśniejszy kolor na ciemny kolor podstawowy, nałóżmy najpierw biały lub beżowy podkład, by przed zastosowaniem górnej warstwy maksymalnie zablokować mocną tonację kolorystyczną.

Obecnie można kupić wiele farb jednowarstwowych, których producenci twierdzą,  że wystarczy jedna, pojedyncza warstwa położona na przygotowaną ścianę bez podkładu. Z farb można uzyskać bardzo wiele efektów malarskich jeżeli nie zastosujemy ich w nadmiarze i umiejętnie wykonamy.  Warto kupić także farbę bazową białą, i mieszać pigmenty od których możemy uzyskać przeróżne odcienie kolorów, odpowiednio mieszając proporcjonalnie farbę z pigmentem.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUkładanie płytek na ścianie.
Następny artykułRodzaje farb.