Aby blat kuchenny wyglądał dobrze i spełniał swoją rolę, musi być w pełni wykończony, czyli musi posiadać odpowiednie wykończenie listwami do blatu. 

Listwy do blatu kuchennego są elementem bardzo ważnym, ponieważ to one chronią wnikaniu wilgoci między ścianą a szafką, chronią blat przed uszkodzeniami oraz łączą fragmenty blatu odpowiednio. Natomiast elementy takie jak kształtki zabezpieczają nam narożniki blatu.

Możemy wyróżnić kilkanaście rodzai listw, między innymi takie jak:

* listwa aluminiowa, boczna, zakończeniowa

* listwa aluminiowa szczelinowa, łącząca dwa blaty do siebie

* listwa aluminiowa, szczelinowa, kątowa, łącząca narożniki

* narożnik zewnętrzny aluminiowy

* zaślepka końcowa , plastikowa

* listwa imitująca kamień

* listwa imitująca drewno

* listwa imitująca kamień

* listwa z taśmą klejącą

* listwa w kolorze miedzi itp.

listwy wykończeniowe

Większość listew wykonanych jest z tworzyw sztucznych i jest wykonywana dowolnymi dekorami. Takie listwy mogą imitować każdy rodzaj materiału z jakiego jest blat. Jeżeli chcemy uzyskać jednolity efekt w domu, to warto kupić listwy takie jak nasza całość blatu. Ale możemy również kupić listwy, które będą kontrastowały z naszym blatem, też bardzo ładnie to wygląda np. z metaliczną powierzchnią piekarnika i lodówki lub kolorem szafek.

W kuchni urządzonej w stylu nowoczesnym bardzo dobrze wyglądają listwy aluminiowe lub wykonane ze stali szlachetnej, ale są niestety dosyć drogim rozwiązaniem aranżacji. Pomysłem dobrym jest także przy blatach kamiennych, zamówienie cienkich odpowiednich do tego rodzaju blatu listew lub kamienne cokoliki, które będą zastępowały listwy, ale jest to dosyć drogie rozwiązanie.

listwy do blatu kuchennego