Zakup mebli do naszych wnętrz nie jest małym wydatkiem, zwłaszcza tych, które są z litego drewna. Warto poznać cenne uwagi, jak je dbać i pielęgnować aby wyglądały pięknie przez długi okres.

Można wyróżnić 5 różnych rodzajów mebli:

* meble olejowane

* meble woskowane

* meble lakierowane

* meble bejcowane

* meble fornirowane.

Meble olejowane najlepiej konserwować tym samym preparatem jakim jest pokryte. Czyli takie meble najlepiej co 2 miesiące nacierać olejem, używając czystej, nasączonej nim szmatki. Taki zabieg powinno wykonywać się systematycznie, aby dobrze konserwować drewno. Ważne jest to ponieważ drewno wtedy pochłania coraz większą ilość substancji głębiej. Po takim zabiegu meble wyglądają piękniej i znikają wszystkie plamy.

 

Meble woskowane najlepiej pielęgnować łagodnym mleczkiem z dodatkiem wosku. Wystarczy nie wielką ilość preparatu rozetrzeć na powierzchni i kilka razy przetrzeć suchą szmatką. Na takich meblach najlepiej nie stawiać przedmiotów mokrych i gorących, ponieważ po rozpuszczeniu się warstwy ochronnej mogą powstać plamy. Najlepiej codziennie przecierać suchą szmatką delikatnie tego typu meble, a raz w tygodniu woskować.

Meble lakierowane najlepiej utrzymać w czystości, bo jest ich łatwa pielęgnacja. Można używać szerszej gamy preparatów do utrzymania czystości, bez zagrożeń że zniszczą powierzchnię. Ale najlepiej przed każdym użyciem preparatu nowego najlepiej przeczytać instrukcje.

Meble bejcowane należy ścierać na sucho lub co jakiś czas wilgotną ściereczką. A jeżeli mebel starci odcień swój właściwy to wtedy dopiero sięgnąć po bejcę, która odnowi na pewno wygląd ich.

Meble fornirowane są bardzo cienkimi meblami, dlatego powinniśmy o nie dbać podobnie jak o meble z drewna litego. Bardzo małe ilości substancji chemicznych, aby nie powstały przebarwienia, które ciężko potem usunąć.