W każdym domu ma wykładziny lub dywany, które od czasu do czasu trzeba wyczyścić, ponieważ się brudzą zwłaszcza gdy mamy małe dzieci. 

Jedna zasada jest najważniejsza, jak powstanie plama, jak najszybciej się jej pozbyć. Na samym początku najlepiej ustalić z jakiego materiału wykonana jest wykładzina. Najczęściej takie, rzeczy powinny się znajdować na metce dywanu czy wykładziny. Nie każde materiały reagują na wywabiacze plam i jeżeli nie właściwie ich użyjemy to pogorszymy tylko sytuację. A jeżeli nie mamy metki, to na początku wypróbować należy odplamiacz w niewidocznym miejscu. Jeżeli by uszkodził wykładzinę, wybrać delikatniejszy środek.

 

Nigdy nie trzyj zabrudzonego miejsca, bo głębiej plama wetrze się w włókno. Po polaniu odplamiaczem wykładziny zbierz brud i osusz wilgotne miejsce papierowym ręcznikiem. Jeżeli zabrudzona jest lekko można przyciąć włókno nożyczkami i dywan nadal będzie wyglądał idealnie. Warto wypróbować różnych rodzaju odplamiaczy a także naturalnych składników i metod takich jak biały ocet winny czy sok z cytryny. Ważne, aby nie używać na wełnianych rzeczach amoniaku.

Jeżeli posiadamy stare, cenne dywany lub nowe, warto je oddać do czyszczenia do miejsc specjalistycznych. Ale jeżeli będziemy odpowiednio dbać o nasze dywany, będziemy je często odkurzacz, czyścić na mokro to na pewno nie powstaną palmy trudne to wyczyszczenia. Fajnym pomysłem jest także czyszczenie dywanu gorącą parą na przykład raz na pół roku lub raz na rok wypożyczyć taki odkurzacz i wyczyścić elegancko dywan.