Każdy z nas na pewno wybierze inną metodę dopływu wody w łazience, różnymi systemami i elementami. Jest ich teraz na naszym rynku coraz więcej i na pewno każdy z nas wybierze coś dla siebie. 

Można wykorzystać do tego

* rury z polipropylenu

* rury z PCV i CPCW

* systemy rur z PE-X, wielowarstwowych  i z PB

* rury miedziane

Rury  polipropylenu są najtańszym produktem do tej instalacji. Dobrze spisują się, gdy jej temperatura jest umiarkowana. W wysokiej temperaturze zaś się wydłużają, dlatego do instalacji z gorącą wodą używa się rur z polipropylenu z wkładką z aluminium lub z włókna szklanego zmniejszającego ich wydłużalność cieplną. Rury te łączy się przez zgrzewanie i jest to dosyć czasochłonne, a i występuje dużo łączeń co zwiększa ryzyko wystąpienia nieszczelności.

Rury z PCV i CPCW są podobne i oddziałowują podobnie jak rury  z polipropylenu.

Systemy rur z PE-X, wielowarstwowych  i z PB  są droższe niż te poprzednie, ale mniej trzeba do nich używać różnych kształtek i kolanek, wystarczy je tylko wystarczająco wygiąć. Dzięki temu montaż nawet przebiega szybciej. Montaż tego najlepiej wykonać przez specjalistę z papierami do takich instalacji.

Systemy rur z PE-X

Rury miedziane są najdroższą metodą ale najbardziej uniwersalną. Takie rury mogą być miękkie, półtwarde lub twarde. Miękkie są do stosowania w instalacjach o średnicy 22 mm. Są przeważnie sprzedawane w kręgach, dzięki czemu można je swobodnie wygiąć i montaż jest łatwiejszy a liczba łączeń mała. Niestety bardzo łatwo je uszkodzić przy montażu. Rury miedziane łączy się najczęściej poprzez lutowanie, ale można także po przez specjalne złączki.

W instalacjach wodnych z miedzi muszą być instalowane filtry zatrzymujące wszelkie cząstki stałe o średnicy większej niż 25 um, które mogłyby uszkodzić ochronną warstwę tlenku miedzi powstającą na wewnętrznych ściankach rur i chroniąc je przed bezpośrednim kontaktem z tlenem.

Montaż rur z tworzywa jest łatwiejszy niż miedziany, a do wykonania instalacji nie są potrzebne kłopotliwe narzędzia takie jak na przykład palnik do lutowania. Także nie jest potrzebna duża wiedza do tego typu rur.

Narzędzia