Każdy z nas na pewno wybierze inną metodę dopływu wody w łazience, różnymi systemami i elementami. Jest ich teraz na naszym rynku coraz więcej i na pewno każdy z nas wybierze coś dla siebie. 

Można wykorzystać do tego

* rury z polipropylenu

* rury z PCV i CPCW

* systemy rur z PE-X, wielowarstwowych  i z PB

* rury miedziane

Rury  polipropylenu są najtańszym produktem do tej instalacji. Dobrze spisują się, gdy jej temperatura jest umiarkowana. W wysokiej temperaturze zaś się wydłużają, dlatego do instalacji z gorącą wodą używa się rur z polipropylenu z wkładką z aluminium lub z włókna szklanego zmniejszającego ich wydłużalność cieplną. Rury te łączy się przez zgrzewanie i jest to dosyć czasochłonne, a i występuje dużo łączeń co zwiększa ryzyko wystąpienia nieszczelności.

Rury z PCV i CPCW są podobne i oddziałowują podobnie jak rury  z polipropylenu.

Systemy rur z PE-X, wielowarstwowych  i z PB  są droższe niż te poprzednie, ale mniej trzeba do nich używać różnych kształtek i kolanek, wystarczy je tylko wystarczająco wygiąć. Dzięki temu montaż nawet przebiega szybciej. Montaż tego najlepiej wykonać przez specjalistę z papierami do takich instalacji.

Systemy rur z PE-X

Rury miedziane są najdroższą metodą ale najbardziej uniwersalną. Takie rury mogą być miękkie, półtwarde lub twarde. Miękkie są do stosowania w instalacjach o średnicy 22 mm. Są przeważnie sprzedawane w kręgach, dzięki czemu można je swobodnie wygiąć i montaż jest łatwiejszy a liczba łączeń mała. Niestety bardzo łatwo je uszkodzić przy montażu. Rury miedziane łączy się najczęściej poprzez lutowanie, ale można także po przez specjalne złączki.

W instalacjach wodnych z miedzi muszą być instalowane filtry zatrzymujące wszelkie cząstki stałe o średnicy większej niż 25 um, które mogłyby uszkodzić ochronną warstwę tlenku miedzi powstającą na wewnętrznych ściankach rur i chroniąc je przed bezpośrednim kontaktem z tlenem.

Montaż rur z tworzywa jest łatwiejszy niż miedziany, a do wykonania instalacji nie są potrzebne kłopotliwe narzędzia takie jak na przykład palnik do lutowania. Także nie jest potrzebna duża wiedza do tego typu rur.

Narzędzia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here