Zakup mieszkania to poważna inwestycja. Często przeznaczamy na nią oszczędności całego życia. Niestety, nie każdy ma możliwość zrealizowania inwestycji ze środków własnych. Jednym z rozwiązań jest wówczas dokonanie zakupu ze środków z kredytu.

Czy zawsze warto korzystać z takiego rozwiązania czy może lepszym wyjściem będzie systematyczne odkładanie na zakup nowego mieszkania?

Wzięcie kredytu ma swoje plusy i minusy. Decyzją indywidualną jest czy więcej jest plusów czy minusów. Kredyt jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji gdy potrzebujemy szybko mieszkania i nie chcemy lub nie możemy czekać. Może tak być w sytuacji gdy jesteśmy zmuszeni wynajmować mieszkanie, co wiąże się z ponoszeniem comiesięcznych kosztów. Często jest tak, że koszty te i rata kredytu mieszkaniowego są na podobnym poziomie. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie kredyt – i możliwość zamieszkania we własnych czterech kątach, niż ponoszenie comiesięcznych kosztów na wynajem, bez perspektywy na własne mieszkanie.

Kredyt na zakup mieszkania to dobra opcja dla osób, które mają stabilną sytuację zawodową i finansową. Które posiadają gotówkę, którą mogą wykorzystać jako wkład własny.

Kiedy natomiast kredyt nie jest dobrym rozwiązaniem? W sytuacji gdy niepewne zatrudnienie lub niezadowalające dochody i tak byłyby przeszkodą w uzyskaniu kredytu ze względu na brak zdolności kredytowej. Nie jest to również dobra opcja dla osób które nie chcą mieć zobowiązań finansowych przez kolejne kilkanaście lat i wolą kupić mieszkanie dopiero wtedy gdy będzie je na to stać.

Długie oczekiwanie wiąże się jednak z niepewnością jak za kilka, kilkanaście lat będzie wyglądał rynek nieruchomości. Jak będą kształtować się ceny mieszkań, jak będzie wyglądała sytuacja zawodowa, jak zmienią się warunki na rynku deweloperskim.

Oba rozwiązania niosą ze sobą udogodnienia i przeszkody, oba tez wiążą się z pewnym ryzykiem. Wybór jest indywidualną sprawą każdego potencjalnego klienta.

Bez względu na to jaki sposób realizacji marzeń o własnym mieszkaniu wybierze każdy z nas warto pamiętać, że najlepszym sposobem na jakiego poszukiwanie był, jest i będzie internet. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki odpowiednie słowo kluczowe np. mieszkania tarnobrzeg na sprzedaż i gotowe.