Obecnie nie ma żadnego problemu z zamówieniem pizzy i to w najróżniejszym wydaniu. Wystarczy udać się do pierwszego lepszego sklepu, aby wybrać jedną z kilkudziesięciu rodzajów gotowych pizz. Jeszcze wygodniejszą opcją jest zamówienie jej z dowozem pod same drzwi naszego domu. Należy jednak pamiętać, że jakość takiej pizzy bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Nie ma co się czarować, że odżywianie dziecka nie powinno składać się z wysoko przetworzonej żywności, a tym są właśnie dania typu fast food. Nie oznacza to jednak, że mamy odmawiać swojemu szkrabowi tego, co mu smakuje. Alternatywą dla gotowych produktów będzie domowa pizza na urodziny dziecka czy po prostu bez okazji.

Zdrowa pizza dla dzieci? – zróbcie ją sami w domowym zaciszu!

Robienie pizzy z dziećmi jest świetnym pomysłem na spędzenie wspólnie czasu ze swoimi pociechami i stworzenie wyśmienitej potrawy oraz na wsparcie ich rozwoju. Z całą pewnością warto, gdyż dzieci uwielbiają pomagać. Warto się na to zdecydować Sprawia to radość zarówno im samym, jak i rodzicom. Wspólna zabawa podczas robienia pizzy zacieśni więzi bardziej niż zamówienie pizzy z Bistro Knedelek czy innego lokalu. Jest to znacznie lepszy sposób spędzania czasu niż siedzenie przed telewizorem czy też komputerem. Zazwyczaj przygotowanie posiłku zajmuje trochę więcej czasu, ale warto być cierpliwym, gdyż działania są warte podjętego wysiłku. Wspólne gotowanie pozwala dziecku zdobywać umiejętności życia. Posiadanie umiejętności kulinarnych bez wątpienia przyda się w późniejszych latach życia. Kolejną zaletą jest budowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Dziecko zamiast sięgają po gotowe dania typu fast food, będzie preferowało zdrowszą ich wersję, która można przygotować samodzielnie w domu. Zamiast konsumenta będzie też kreatywnym twórcą. Łatwiej jest zrozumieć ideę zdrowego odżywiania, wiedząc z czego składa się posiłek i mając dobry przykład w domu.

Podczas przygotowywania potrawy dziecko można niemalże poczuć ją wszystkimi swoimi zmysłami – widzi, dotyka, czuje zapach i smak. Ponadto wykonywanie czynności w postaci podawania, krojenia czy układania składników jest treningiem dla rąk. Tym bardziej, jeśli dzieci ma dopiero podjąć się nauki pasania. Wspólne gotowanie jest sposobem na zbliżenie się do siebie, kształtowanie poczucia własnej wartości i zdobywanie umiejętności matematycznych. Przeliczanie ilości składników jest przecież pewnego rodzaju treningiem dla umysłu pociechy.

Pizza na kalafiorowym spodzie

Jeśli lubimy eksperymentować w kuchni i próbować nowych smaków, to warto zdecydować się na zrobienie pizzy na kalafiorowym spodzie. Okazuje się, że jest ona jeszcze bardziej zdrowa i sycąca niż tradycyjna pizza. Ponadto jest lekkostrawna, więc warto jej spróbować.

Do przygotowania kalafiorowej pizzy potrzebować będziemy główki kalafiora, jajka, 100 g żółtego sera, 100 g sera mozzarella, kilku plastrów szynki, 100 g papryki czerwonej, trzech łyżeczek koncentratu pomidorowego, oregano, sproszkowanej papryki słodkiej, ziół prowansalskich.

Wykonanie: różyczki kalafiora drobno kroimy i rozdrabniamy w blenderze, aż do uzyskania konsystencji sypkiego ryżu. Następnie gotujemy ryz w niecałej szklance wody na małym ogniu przez kwadrans, po czym odcedzamy go z nadmiaru wody na sitku, a następnie przez gazę/szmatkę. Kolejnym krokiem jest przełożenie odciśniętego kalafiora do miski, dodanie do tego jajka, startego sera i przypraw. Formujemy z tego ciasto, które nakładamy na natłuszczoną blaszkę i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 190 st. C, po czym pieczemy przez 20 minut. Po tym czasie wyjmujemy spód i nakładamy pozostałe składniki, zapiekamy całość przez 10 minut. Na koniec posypujemy świeżymi ziołami i możemy zajadać.

Serowa rozkosz

Składniki na ciasto: 1,5 szklanki mąki, 20g drożdży, dwie łyżki oliwy, szklanka wody, pół łyżeczki soli i szczypta cukru. Na wierzch: sos pomidorowy, mozzarella, ser pleśniowy, parmezan, żółty ser.

Wykonanie ciasta: mąkę mieszamy z solą i cukrem, w połowie szklanki rozpuszczamy drożdże i dodajemy do mąki, po czym wkładamy resztę wody i dodajemy oliwę. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy ze sobą, po czym zaczynamy ręcznie wyrabiać ciasto, aż pojawią się pęcherzyki powietrza i będzie się odrywało od ręki. Następnym etapem jest przykrycie gotowego ciasta ścierką i odstawienie go na godzinę do suchego i ciepłego miejsca. Po wyrośnięciu dzielimy cisto i formujemy na kształt okręgów. Gotowe spody smarujemy sosem i nakładamy składniki. Pizzę pieczemy przez 20 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 220 st. C.