Naklejki mogą zostać naklejona na ścianę, która została pomalowana farbą, pokryta tapetą, albo można znaleźć na niej ułożone płytki ceramiczne. Najbardziej popularne naklejki można zakupić na samoprzylepnej folii PCW, która będzie w stanie trzymać się ściany nawet do 5 lat.

Naklejki na ścianę swoim wyglądem z daleka będą przypominały pewnego rodzaju szalone, w momencie gdy się dopiero do nich podejdzie to będzie można zdać sobie sprawę, że to rzeczywiście jest coś naklejonego. Najbardziej popularnym rodzaje naklejek są takie, które wykonuje się na samoprzylepnej folii PCW i mogą one być zarówno błyszczące jak i matowe. Mogą one zostać naklejane na ściany, na których widnieje farba, tapeta, albo zostały one wykończone przy pomocy płytek ceramicznych. W przypadku ściany pokrytej tapety to najlepiej jeżeli miałyby one niewielką strukturę, więc idealnie spiszą się tutaj tapety winylowe, papierowe czy też na flizelinie.

Naklejki ścienne można zakupić w wielu bardzo przeróżnych rozmiarach. W większości przypadków gotowe rodzaje są zoptymalizowane, a to oznacza, że bardzo łatwo je wozić, wycinać, a co najważniejsze zamontować. Możecie oczywiście zdecydować się na zamawianie większych, albo mniejszych od nich. Dużego rodzaju naklejki będą czasem przygotowywane w kilku mniejszych elementach, dzięki czemu proces ich naklejania będzie znacznie prostszy. Warto zauważyć, ze producenci, którzy zajmują się produkcją folii PCW twierdzą, iż jest ona w stanie utrzymać się na ścianie przez 5 lat. Warto zauważyć, że w tym przypadku mówi się o trwałości folii, która jest narażona na czynniki atmosferyczne, a w przypadku, gdy naklejka znajduje się w warunkach domowych to będzie w stanie utrzymać się ona o wiele dłużej.

Bezproblemowe naklejanie i odklejanie

Niewątpliwą zaletą naklejek jest ich prostota oraz fakt, że można je w niezwykle szybki sposób zaaplikować, ponieważ sam proces przyklejania będzie trwał średnio około 20 minut, a ponadto nie wiąże się to z żadnymi pracami, które powodują brud, pył, kurz, więc nie trzeba po tym sprzątać, ponadto bardzo prosto dokonuje się konserwacji takich naklejek, gdyż wystarczy do tego używać wilgotnej ściereczki. Be względnym atutem będzie też sam proces demontażu, który jest naprawdę bardzo łatwy. W momencie, gdy kupicie nowy komplet mebli i okaże się, że naklejki nie za dobrze z nim współgrają to usunięcie ich ze ściany zajmie Wam jakieś 10 minut. Z początku będziecie musieli ogrzewać je przy pomocy suszarki do włosków, po czym zaczniecie je delikatnie odklejać. Samo podłoże w żadnym razie nie powinno ulec zniszczeniu, chociaż może okazać się, że stanie się inaczej, kiedy tynk, albo farba, które znajdowały się pod nakleją były niskiej jakości.

O czym pamiętać zanim zaczniesz przyklejać naklejki?

Ściana, na którą zostanie naklejona naklejka nie może być mokra, zatłuszczona czy też chropowata. Jeżeli będzie trzeba to powinniście zrobić wszystko, aby ją odtłuścić przy pomocy środków czyszczących.

Zanim dokonacie aplikacji naklejki na ścianę to powinny one przez około 24 godziny leżeć na powierzchni płaskiej w temperaturze pokojowe.

Jeżeli wzór, który chcecie wykonać nie składa się z jednego elementu, ale kilku, bądź też kilkunastu to musicie postępować zgodnie z instrukcjami i w taki sposób go wycinać, po czym musi zostać ułożony na stole w odpowiedni sposób, tak aby móc odwzorować motyw, które będzie za niedługo widniał na Waszej ścianie.

Dobrym pomysłem będzie wcześniej dopasowanie do ściany przy pomocy pinezki, albo też taśmy samoprzylepnej wzoru. Można też delikatnie oznaczyć ołówkiem krawędzie tego wzoru na ścianie.

Zanim przykleicie naklejkę do tapety winylowej, bądź takiej połyskujące to warto, abyście wpierw przetarli ich powierzchnię przy pomocy nawilżonej spirytusem ściereczki, a następnie też powinniście odczekać, aż powierzchnia wyschnie.

Pamiętajcie, że naklejki nie powinny być aplikowane w pobliżu źródeł ciepła.

Jak czyścić naklejki na ścianę?

Czyszczenie naklejek jest bardzo proste, ponieważ wystarczy, że przetrzecie je przy pomocy wilgotnej szmatki, a to z tego powodu, że folia, z której zostały wykonane naklejki ścienne jest w pełni wodoodporna, tak samo również jak klej, który służy do mocowania jej, motywy dekoracyjne mogą więc zostać oczyszczone poprzez przetarcie ich wilgotną szmatką.

Podczas czyszczenia dekoracji będziecie musieli uważać, żeby nie dotykać ściereczki ściany w okół naklejki, ponieważ istnieje możliwość, że szybko ją zabrudzicie. Wynika to przede wszystkim z tego, że na naklejce może gromadzić się większa ilość kurzu niżeli na ścianach. PCW jest sztucznym tworzywem, które będzie mocniej elektryzować się i przyciągać kurz niżeli ściana, która jest pomalowana i pokryta tynkiem.

W jaki sposób pozbyć się naklejki na ścianę?

Sam proces usuwania naklejki ze ściany, która już Wam się znudziła, albo zwyczajnie nie pasuje już do wystroju wnętrza jest procesem niezwykle prosty. W takiej sytuacji będziecie musieli podważyć ją i zacząć ją bardzo powoli odklejać. Ściana w większości przypadkach nie powinno zostać w ogóle naruszona, chociaż jest to oczywiście zależne od tynku i farby, a raczej ich parametrów związanych z właściwością. Ściany pokryte tynkami gipsowymi będą mniej narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Jeżeli posiadacie gipsowe ściany to nawet po kilku latach powinniście móc spokojnie ściągnąć naklejkę.