Chcesz kupić telewizor z rozdzielczością 4K? W sprzedaży możemy znaleźć obecnie wiele modeli mających cenę nawet poniżej 2000 złotych. Co jednak oglądać na takim telewizorze?

Kiedy jakiś czas temu do powszechnego użytku wkraczały telewizory w technologii Full HD, czyli z rozdzielczością 1920 × 1080 pikseli, trudno było mówić o szerokiej dostępności programów do niej dopasowanych. Na początku właściwie można było oglądać tylko filmy na płytach DVD oraz wybrane stacje w telewizjach kablowych i satelitarnych, które nadawały w tej technologii. Podobnie sprawa prezentuje się dzisiaj z 4K, czyli rozdzielczością 3840 × 2160 pikseli.

Chociaż większość stacji telewizyjnych w Polsce nadaje już programy w technologii Full HD, to jednak dostępność tych w 4K nadal jest niewielka. Wobec tego powtarza się sytuacja sprzed lat, gdy właściciele najnowszych telewizorów nie mieli możliwości oglądania dedykowanych programów. Co wobec tego możemy oglądać na telewizorze 4K?

Najwięcej możliwości daje nam internet, dlatego wtedy, gdy nasza kablówka nie nadaje programów w 4K, powinniśmy zdecydować się na przejrzenie oferty on-line. Oczywiście, najlepiej, gdyby nasz telewizor posiadał funkcję Smart TV pozwalającą na dostęp do serwisów on-line. Nie wszystkie tanie telewizory 4K dają taką możliwość, ale wiele z nich posiada Smart TV.

W 4K możemy oglądać niektóre programy oraz filmy w serwisach typu VOD, zarówno tych polskich, jak i zagranicznych. Wiele materiałów znajdziemy również w internecie, na przykład w serwisach YouTube czy Vimeo, za pośrednictwem których możemy oglądać też filmy za darmo lub za opłatą, gdy chodzi o te nowsze. W sprzedaży znajdziemy też płyty Blu-ray z filmami 4K.

Gdy chcemy oglądać materiały 4K przez internet, musimy pamiętać o tym, że będziemy potrzebowali dobrego połączenia z internetem. Najlepiej, aby było to łącze o prędkości nie mniejszej niż 50 Mb/s.

Wobec tego wtedy, gdy zależy ci na oglądaniu różnych filmów oraz programów w 4K, masz przed sobą wiele możliwości. Z czasem liczba materiałów dostępnych w tej rozdzielczości także będzie się powiększała.