W dzisiejszych czasach nie trzeba już niszczyć tynku, aby mieć cegłę na ścianę, ponieważ wystarczy zdecydować się na świetną alternatywę dla tradycyjnej cegły, czyli na płytki cegłopodobne. Urządzanie wnętrza, wykorzystując do tego płytki cegłopodobne to pomysł, dzięki któremu będziecie w stanie stworzyć niezwykle modne oraz unikatowe wnętrze. Same płytki ścienne w zasadzie nie różnią się niczym specjalnym pod względem wizualnym od tradycyjnej cegły, zaś montowanie ich to całkowicie inna bajka, gdyż jest to o wiele szybsze i znacznie prostsze.

Bardzo dużo rodzajów płytek cegłopodobnych

Współczesne płytki cegłopodobne można znaleźć w ofercie naprawdę wielu firm i w zasadzie trudno jest jednoznacznie wymienić, która firma prezentuje je najlepsze jakościowo. Większość płytek z wyższej półki będzie wiernie oddawać estetykę i siłę ceglanych murów, a dzięki temu, że posiadają one w większości przypadków bardzo szerokie spektrum jeżeli chodzi o możliwość zastosowania to będą one doskonałym wyborem i to zarówno w przypadku nakładania ich na elewację budynku, ale również na umieszczenia w pokoju dziennym, gabinecie czy też jadalni.

Z tego względu, iż charakteryzują się one dosyć niewielką wagą i odpowiednio dobranymi wymiarami mogą zostać zastosowane w sposób bezpośredni na warstwie, która jest docieplana styropianem i nie ma tutaj żadnej potrzeby, aby takową ścianę wzmacniać. Jakość surowców, z których się korzysta podczas procesu produkcyjnego, dzięki któremu można stworzyć płytek jest naprawdę wysokiej jakości i dzięki temu potrafią ona zachować swój kształt i barwę i to obojętnie na jakie trafią warunki atmosferyczne.

Naturalne surowce

Warto zwrócić uwagę na płytki, które są wykonywane tylko i wyłącznie z najbardziej naturalnych surowców. Świetnym przykładem mogą być takie płytki, które imitują swoim wyglądem zmęczoną czasem belgijską cegłę. Jeżeli zastosujecie ją w swojej aranżacji wnętrza to dostrzeżecie, że nada ona Waszej elewacji niezwykłego, rustykalnego charakteru. Dzięki zastosowaniu szerokiej palety kolorystycznej będziecie w stanie stworzyć naprawdę niepowtarzalny wręcz klimat w każdym wnętrzu w jakim tylko będziecie chcieli. Jeśli chcielibyście odpowiednio dopełnić cały wystrój stosując przy tym strukturę cegły, ale jednocześnie nie burzyć kolorystyki to płytki cegłopodobne mogą zostać pomalowane na jakikolwiek kolor tylko zechcecie. Obojętnie na jaki typ płytek się zdecydujecie to i tak będziecie w stanie stworzyć naprawdę niezwykłe wnętrza, nadając tej całej aranżacji domieszkę industrialnego klimatu, która jest nieodzownym elementem eleganckich loftów.

Wyraziste płytki cegłopodobne

Możecie również zdecydować się na innego rodzaju płytki, na takie, które posiadają o wiele wyrazistszą strukturę, która jest wręcz typowym elementem, który kojarzy się jednoznacznie z holenderską architekturą, w przypadku takich płytek jest to element dla nich wręcz charakterystyczny. Dzięki bogatym możliwościom wybarwiania, dodając do tego możliwość dobrania kolorów w sposób indywidualny będziecie mogli stworzyć w taki o to sposób własną wersję wszelkiego rodzaju tradycyjnych aranżacji. Tego typu płytki będą świetnie współgrać wraz z takimi materiałami jak drewno, metal czy też szkło.

Płytki gipsowe, cegłopodobne

Cegłopodobne płytki wykonane z gipsu to w zasadzie bardzo nowatorska produkcja, zwłaszcza jeżeli chodzi o rynek okładzin ściennych. Tego typu płytka łączy się z fugą. Najważniejszą zaletą tej płytki jest fakt, że jest ona wręcz dziecinnie prosta jeżeli chodzi o montaż i robi się w to w zasadzie w sposób błyskawiczny, gdyż nie będzie on od Was wymagał żadnego fugowania. Dlatego też nie ma tutaj żadnego obawy, że niewłaściwe wypełnienie spoin czy też źle dobrana barw fugi będzie psuć estetyczny efekt.

Dzięki zastosowaniu płytek tego typu można uzyskać ceglaną ścianą, z wręcz, że identyczną pod względem kolorystycznym fugą co zastosowana płytka. Jest to wręcz perfekcyjne rozwiązanie dla wszystkich, którzy posiadają zarówno tradycyjne jak i nowoczesne wnętrza. Płytkę można kupić w zasadzie w jednym tylko odcieniu, czyli białym, jednak nic nie będzie stało na przeszkodzie, abyście pomalowali ją na jakikolwiek kolor tylko zechcecie. Tego typu płytki będą w stanie idealnie rozświetlić całe wnętrza i nadać mu przestronności.

Montowanie płytek

Tak jak już tu nie raz zostało napisane największą zaletą płytek, które imitują cegłę to przede wszystkim fakt, że można je zamontować w sposób wręcz banalnie prosty i w zasadzie może to zrobić każdy we własnym zakresie. Zanim jednak zaczniecie nakładać płytki to ścianę, która zostanie oczyszczona i wysuszona powinniście zaimpregnować przy pomocy specjalnego środku do tego. Po zaimpregnowaniu będziecie musieli poczekać 24 godziny. Następnie, gdy już ściana wyschnie będziecie musieli nakreślić linię, która będzie określała poziom bazowy. Następną kwestią będzie kreślenie linii pomocniczej w odległości dwukrotnie większej niżeli płytki, dodając do tego oczywiście podwójną grubość fugi. Najbardziej odpowiednią szerokością fugi będzie około 10 milimetrów.

Musicie zdawać sobie sprawę z tego, że powinniście dobierać płytki z różnego rodzaju kartonów, ponieważ pozwoli Wam to na otrzymanie naprawdę niecodziennej powierzchni okładziny i niezwykłej wręcz struktury. Do klejenia płytek również powinniście zastosować specjalny klej.

Po tym jak cała powierzchnia ściany zostanie wyklejona płytkami i gdy już to wszystko przeschnie, czyli po jakichś dwóch tygodniach będziecie musieli ponownie zaimpregnować ścianę. Dzięki zastosowaniu impregnatu zabezpieczycie powierzchnię przed ewentualnymi zanieczyszczeniami i wilgocią i kolor płytek dzięki niemu stanie się o wiele bardziej efektywny.