Wybór nowych okien i drzwi ma duże znaczenie podczas budowy, jak i remontu domu. Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele typów okien i drzwi, co sprawia, że decyzja jest jeszcze trudniejsza. Należy również wziąć pod uwagę kwestię kosztów i jakości. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, warto też postawić na modele, które zarówno pasują do stylu budynku, jak i zawierają liczne nowoczesne funkcjonalności poprawiające efektywność energetyczną.

5 oznak, że czas wymienić okna

Problemy z oknami mogą pojawić się w dowolnym momencie, nawet jeśli nie są one naprawdę stare. Jeśli zauważa się niektóre lub wiele z tych znaków, być może nadszedł czas na ich wymianę.

  • Przeciągi – każdy, kto zauważa ruszającą się firankę lub problemy z utrzymaniem stałej temperatury w pomieszczeniu może mieć przeciąg dochodzący z jednego lub więcej okien. Przeciągi są bardziej zauważalne w miesiącach zimowych, ale będą miały wpływ na dom przez cały rok. Zmuszą piec i klimatyzator do cięższej i dłuższej pracy, aby efektywniej regulować temperaturę.
  • Przecieki okien – to pewny znak, że mamy problemy z oknem. Sącząca się woda, kondensacja pary wodnej na szkle lub między szybami okiennymi, a także gromadzenie się szronu w okresie zimowym to oznaki konieczności wymiany okien.
  • Zwiększone koszty energii – kiedy dochodzi się do wniosku, że rachunki za energię rosną bez konkretnego powodu, to może być znak, że okna nie są odpowiednio szczelne. Prowadzi to do strat energii i w konsekwencji wyższych opłat. Inwestycja w nowe okna zapewni oszczędność w dłuższej perspektywie.
  • Słaba funkcjonalność – otwieranie i zamykanie okien nie powinno być trudne. Ich praca powinna być płynna, a zamek zatrzaskiwać się bez większego wysiłku. Jeśli mamy takie problemy, może to oznaczać wypaczenie lub uszkodzenie elementu okien.
  • Uszkodzenia – usterka jakiejkolwiek części okna może obniżyć jego skuteczność. Uszkodzenie zamka, ramy, progu, uszczelek czy pęknięcia w szkle mogą zmniejszyć wydajność i funkcjonalność okien.

Materiały ram okiennych

·         PVC

PVC jest najczęściej używanym materiałem do produkcji okien. Jest nie tylko tańszą alternatywą od drewna i aluminium, ale ma również fantastyczne właściwości izolacyjne w zakresie ciepła i dźwięku. Trwałe, wysokiej jakości PVC zapewnia doskonałe bezpieczeństwo domu przy niewielkiej konserwacji.

·         Okna drewniane

Okna drewniane są klasyczne i ponadczasowe – mogą nadać domowi uroku. Wysoki poziom izolacji i bezpieczeństwa sprawia, że nie trzeba rezygnować z piękna na rzecz komfortu, ponieważ są to okna drewniane bez kompromisów. Nie tylko zapewnią ciepło, ale także wzbogacą dom pięknem drewna i wydajnością technologii. Wybierając okna z ramą drewnianą, należy zadbać o ich właściwą konserwację, ponieważ jako materiał organiczny mogą zacząć szybciej niszczeć bez malowania lub obróbki, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji mogą przetrwać długie lata. Warto zajrzeć na stronę producenta i dystrybutora okien Fintecnic, gdzie można znaleźć wiele modeli okien drewnianych, np. okno IV68 Retro.

  • Okna aluminiowe

Okna aluminiowe to doskonała opcja szczególnie dla nowoczesnych budynków, ponieważ są lekkie i elastyczne, a jednocześnie pozostają solidne. Aluminium łatwo się obrabia, więc jest dobrym rozwiązaniem dla domów z oknami o nietypowych kształtach. Podobnie jak okna PVC, okna aluminiowe wymagają niewielkiej konserwacji i są bardzo przystępne cenowo. Dzięki nowoczesnemu wyglądowi, eleganckim, czystym liniom i wyjątkowym parametrom termicznym, smukłe okna aluminiowe nie tylko wpuszczają maksymalną ilość światła do domu, ale także zapewniają wyjątkową jakość, wydajność i oszałamiającą estetykę, która dopełni dowolną nieruchomość. Wszystkie okna aluminiowe Fintecnic zostały wyprodukowane w najwyższym możliwym standardzie i są dostępne w szerokiej gamie niestandardowych kolorów, stylów i wzorów RAL.

Moskitiery – rozwiązanie na lato i zimę

Moskitiery są funkcjonalnym elementem montowanym na oknie, który zatrzymuje napływ owadów, brudu i kurzu do wnętrza domu. Dzięki bogatej ofercie moskitier Fintecnic każdy znajdzie coś dla swoich potrzeb i oczekiwań. W asortymencie firmy dostępne są moskitiery ramkowe, drzwiowe, rolowane, przesuwane, plisowane i MRS, natomiast zimą warto jest zainwestować w moskitierę Anti-Smog, która ograniczy napływ szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń pochodzących z kominów i fabryk. Ramka moskitier wykonana jest z aluminium, dzięki czemu są niezwykle wytrzymałe, a przede wszystkim odporne na trudne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz i silny wiatr.