Blat jest ważnym elementem w każdej kuchni, ponieważ jest to podstawowe miejsce pracy . Często na nim przygotowujemy i odstawiamy potrawy a nawet czasem jemy na nim w pośpiechu.

Blaty kuchenne z drewna najczęściej wykonywane są  z tworzywa twardego czyli z drzew liściastych takich jak, dębu, klonu, a czasami jesionu czy gruszy, ale także z drewna egzotycznego takiego jak: iroko, jatoba czy merbau. Zazwyczaj blaty te są klejone z klocków, dzięki czemu blat wzmacnia się i niweluje naprężenia, które zapobiegają popękaniu. Taka warstwa drewna powinna być zabezpieczona olejem lub lakierem. Blaty fornirowane zabezpiecza się najczęściej twardym lakierem. balty olejowane pokrywamy z biegiem czasu patyną i ciemnieją one wtedy podczas użytkowania, ale są bakteriobójcze za to. Gdy blat jest lakierowany to z upływem czasu mogą się wycierać.

Kuchnia z drewnianym blatem

Blaty tego typu przeważnie robi się na specjalne zamówienie, dostosowując je do wielkości i grubości szafek i reszty umeblowania. Możemy kupić blaty od grubości 2,7 centymetra i długości do 310 centymetrów. Blaty drewniane są częstymi akcesoriami w kuchni zwłaszcza u młodych osób. Ale takie blaty mają swoje plusy i minusy.

Plusy blatu kuchennego drewnianego

* odporny na działanie wody

* można go łatwo odnawiać poprzez lakierowanie i cyklinowanie

* ciepły w dotyku

* możliwość zmiany koloru na różne odcienie

* wykonany z naturalnego surowca( ekologiczny)

Minusy blatu kuchennego drewnianego

* dosyć wysoka cena

*  nie odporny na temperaturę powyżej 100 stopni C

* miejsca wytarcia , trudno utrzymać w czystości

* szybkie uszkodzenia mechaniczne

Blat do kuchni z drewna