Większość włamywaczy jest dość leniwa i chętnie korzysta z okazji, jaka nadarza się , gdy widzą zamek, który można szybko i bez trudu sforsować. Złota zasada mówi, że wychodząc z domu, należy go zabezpieczyć tak dobrze, jak to możliwe. Ochrona domu przed nieproszonymi gośćmi nie musi być trudna ani kosztowna.

Sprawą pierwszorzędną jest zaopatrzenie wszystkich drzwi i okien w wysokiej jakości zamki i zasuwy to pierwsza linia obrony przed intruzami, którzy chcą włamać nam się do domu. Modele przeznaczone do montażu na zewnątrz drzwi lub okien są łatwiejsze do założenia, za to zamki wpuszczane w mur i ramę są mocniejsze i zapewniają większe bezpieczeństwo.

Zamek to nie wszystko dla bezpieczeństwa domu, ponieważ jeszcze ważnymi elementami są:

* Dobrze osadzone drzwi, które powinny grubości mieć co najmniej 44 mm, zapewniając tym wysoki poziom.

*  Warto zamontować wizjer, który pozwala Ci, gdy jesteś w domu, zadecydować, czy wpuścić kogoś do środka czy nie. Najlepiej wybrać taki wizjer z szerokim polem widzenia ale przy tym także trzeba dobrze zadbać o oświetlenie, najlepiej czujnikowe.

* Łańcuchy drzwiowe, które chronią nas dodatkowo przed osobami chcącymi na siłę wtargnąć do domu.

Okna także warto zabezpieczyć zwłaszcza w piwnicy, najlepiej zainstalować  uchwyty z blokadami, gdyż zapewniają większe bezpieczeństwo podczas wietrzenia.

Dobrym pomysłem jest także zainstalować alarm antywłamaniowy. Samodzielna instalacja systemu alarmowego ie jest może trudna, ale bardzo czasochłonna. W sprzyjających warunkach powinieneś zainstalować alarm bezprzewodowy w ciągu kilku godzin. Instalacja jednak alarmu kablowego może zająć Ci dwa do trzech dni. Podstawowy system alarmowy zapewnia tylko elementarną ochronę, dlatego warto go wzbogacić o dodatkowe elementy, gwarantujące dużo wyższy poziom bezpieczeństwa.Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami. Ale niech to nie będzie jednak powodem rezygnacji z rozbudowy systemu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo domu jest najważniejsze i stawiamy to na pierwszym miejscu, dla naszego dobra.