Już w czasach starożytnych początkowo na niewielką, później na szeroką skalę stosowany był beton. Dzisiaj oprócz tradycyjnego betonu konstrukcyjnego dostępny jest także beton architektoniczny.

Składniki do produkcji betonu

Zarówno tradycyjny, jak i architektoniczny beton powstaje z piasku, wody i cementu zmieszanych ze sobą w odpowiednich proporcjach. Tym, co różni ten dwa rodzaje beton od siebie już na etapie produkcji jest rodzaj użytego cementu. Beton architektoniczny powstaje z cementu hutniczego. Dodaje się go niego także różnego rodzaju chemiczne dodatki, które sprawiają, że staje się on bardziej plastyczny i urabialny. Dodatkowo mieszankę można wzbogacić naturalnymi pigmentami, które nadadzą betonowi architektonicznemu inny kolor niż szary, niemal biały albo antracytowy.

Beton architektoniczny do wnętrz

Beton architektoniczny znalazł bardzo szerokie zastosowanie na zewnątrz. Można stosować go jako nowoczesny i trwały materiał na elewacje, wykorzystać na elementy małej architektury ogrodowej, czy budować z niego ogrodzenia. Po beton architektoniczny bardzo chętnie sięgają obecnie także projektanci wnętrz. Jest materiałem, z którego wznosi się nie tylko ściany. Beton architektoniczny ze względu na swój naturalny wygląd i wyjątkową trwałość stał się bardzo popularnym, a jednocześnie modnym materiałem używanym do wykonywania blatów szafek zarówno w meblach kuchennych, jak i łazienkowych. Bardzo modne są wykonane z betonu architektonicznego zlewozmywakami, umywalki, wanny i brodziki. Powstają z niego także drobne akcesoria łazienkowe (mydelniczki) i dekoracyjne wazony, świeczniki, a nawet meble. Często spotyka się także ściany wykończone płytkami z betonu o gładkiej czy strukturalnej fakturze. Beton architektoniczny sprawdza się również na podłogach. Niezależnie od tego, jakie elementy z betonu architektonicznego wybierzmy do swojego domu, możemy być pewni, że będą one bardzo trwałe. Pod względem trwałości ten rodzaj betonu nie ustępuje bowiem towarowemu. Elementy, które wykonano z betonu architektonicznego zabezpiecza się impregnatami, które chronią je przed wilgocią i ułatwiają usunięcie ewentualnych zabrudzeń.

Do jakich wnętrz najlepiej pasuje beton?

Beton architektoniczny jest wyjątkowo uniwersalnym materiałem wykończeniowym i dekoracyjnym. Sprawdza się więc praktycznie w każdym pomieszczeniu: w kuchni, łazience, salonie. Idealnie pasuje do wnętrz, dla których wybrana została aranżacja industrialna. We wnętrzach urządzonych minimalistycznie wygląda po prostu najbardziej efektownie. Nie oznacza to jednak, że nie pasuje do wnętrz w stylu rustykalnym czy skandynawskim. Style te kochają naturalne tkaniny i drewno. W ich towarzystwie beton czuje się doskonale. We wnętrzach utrzymanych w minimalistycznym stylu łączymy go z metalem i szkłem. Jak wspomnieliśmy, beton architektoniczny jest uniwersalny. Dzięki temu, że występuje on w różnych odcieniach szarości, elementy z niego wykonane będą pasować do każdej tonacji kolorystycznej. Pamiętajmy także, że szarości wciąż należą do modnych trendów kolorystycznych w aranżacji wnętrz.

Beton nie jest dzisiaj jedynie materiałem konstrukcyjnym. Dzięki nowym technologiom stworzony został beton architektoniczny, który bardzo chętnie wykorzystywany jest do aranżacji mieszkań. Można go stosować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Na ścianach zastępuje klasyczne tapety, płytki ceramiczne i powłoki malarskie. Coraz częściej stosowany jest na podłogach, do wykonywania wanien, brodzików, blatów. Najbardziej odważni decydują się także na meble z betonu architektonicznego. Zoabcz jak można wykończyć scianę z kominkiem – http://www.modernconcrete.pl/jakim-materialem-wykonczyc-sciane-z-kominkiem/