W Stanach Zjednoczonych wszystko jest większe. Wielkie są przestrzenie, wielkie są odległości, wielkie są plany i ambicje. Jednym słowem Stany Zjednoczone mają rozmach. Ale czy tak do końca wszystko w Stanach zawsze musi być duże i monumentalne niezależnie od warunków i realnych potrzeb? Absolutnie nie. Wręcz przeciwnie, Amerykanie bywają bardzo praktycznym narodem i często szukają idealnie dopasowanych rozwiązań do bardzo ograniczonych warunków. Właśnie w tym nurcie powstały tak zwane amerykanki. Czym są amerykanki?

Sofy amerykanki

W praktyce dość rzadko spotykamy się z takim określeniem i wiele osób może być w ogóle nieświadomych tego, że mamy do czynienia z amerykankami. Określenie to odnosi się bowiem do różnych mebli, ale przede wszystkim do sof, których elementem rozpoznawczym jest możliwość ich rozkładania. I nie chodzi tylko o to, że można je otworzyć i coś w nich schować, jak było na początku. Ten krok przejściowy jest oczywiście bardzo ważny, ale o prawdziwych amerykankach jesteśmy w stanie mówić dopiero od momentu, kiedy ich rozkładanie zaczęło pozwalać na stworzenie z nich łóżka. Zobacz jak prezentują się sofy amerykanki w pełnej okazałości na https://meble-bik.pl/pol_m_meble_sofy_Sofy-amerykanki-1069.html

Wielofunkcyjność uniwersalna

Nam tego typu rozwiązania kojarzą się oczywiście przede wszystkim z niewielkimi mieszkaniami w blokach, gdzie na zdecydowanie zbyt małej ilości metrów kwadratowych konieczne było zmieszczenie rodziców i dzieci, a niekiedy też babci lub dziadka. Każdy mebel, który pojawiał się w mieszkaniu, musiał być łóżkiem. Amerykankami zatem były nie tylko klasyczne wersalki, ale też bardzkiej reprezentacyjne sofy, rogówki, a do tego także fotele. W nocy cała przestrzeń mieszkania zamieniała się w legowiska i bynajmniej nie było to rozwiązanie stworzone przez socrealizm. Jest to amerykańskie podejście do maksymalizacji użyteczności.

Współczesne amerykanki

Obecnie nasze warunki mieszkaniowe nie są już tak złe, jak to było przed kilkoma dekadami i  nie ma potrzeby ostrej walki o każdy kawałek przestrzeni. Tym niemniej, wykorzystywanie metrów kwadratowych w sposób mądry i kreatywny cały czas jest jak najbardziej wskazane. W wyniku tego zdecydowanie promowane są rozwiązania cechujące się przede wszystkim estetyką w swojej podstawowej formie, które dodatkowe funkcje mają niejako przy okazji. Jeśli zajrzeć na karty historii i sprawdzić, jak początkowo prezentowały się amerykanki, łatwo zauważyć, że źródła całego stylu są zbliżone właśnie do takiego podejścia.

Współczesne amerykanki

Współczesny konsument jest praktyczny i kupuje meble przede wszystkim z myślą o praktyczności. Nie jest jednak skłonny do całkowitego rozstania się z estetyką, co stworzyło spore wyzwanie dla twórców mebli. Nie da się bowiem ukryć, że najwyższą efektywność mebli-amerykanek można uzyskiwać poprzez kompromisy w kwestii wyglądu mebla. Zastosowanie lepszych materiałów oraz ciekawszych technik z zakresu tworzenia różnych zawisów pozwoliło jednak na bardzo sprytne tworzenie mechanizmów sof. W ten sposób stały się one szalenie plastyczne i prosta bryła sofy pozwala na rozłożenie jej na dwuosobowe, wielkie łóżko.