Ciemne pomieszczenia w piwnicy, znajdują prawie w każdym domu, są to przeważnie zapomniane lub zagracone miejsca. Ale po odpowiedniej przebudowie możemy w łatwy sposób uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową. Jest wiele sposobów, aby takie pomieszczenia stały się użyteczne i piękne.

Przebudowa i adaptacja pomieszczenia piwniczego nie jest czasem łatwa lecz na pewno będzie nam służyć przez wiele lat bez przykrych niespodzianek jeżeli dobrze wykonamy ją. Przed przystąpieniem do prac remontowych powinniśmy najpierw poznać stan techniczny piwnicy, aby potem sprawnie szedł nam remont. Powinniśmy także sprawdzić przez fachowca w jakim stanie wilgoci jest nasza piwnica. Często wilgoć w domu jest spowodowana złą izolacją zewnętrznych ścian piwnicy od strony gruntu lub uszkodzeń takiej izolacji. Także może brakować izolacji poziomej przeciwwilgociowej, która zapobiega zawilgoceniu murów a także niezbędnego drenażu i pojawia się wilgoć w domu. Te wszystkie prace najlepiej zlecić wykonaniu fachowcowi, ponieważ jest to bardzo ważny element, aby pomieszczenia nasze  w piwnicy były całkiem bezpieczne i służyły nam przez wiele lat.

Jadalnia zaadoptowana w piwnicy

Ważnym elementem jest także klimat w piwnicy.  Zwłaszcza w lecie często obserwujemy proces kondensacji. Grunt wtedy ma około 10 stopni a ogólnie podłogi ogrzewa się w piwnicy do 14 stopni C. Bardzo ważne to jest ponieważ inaczej będzie nam się skraplać woda w piwnicy lub parować różne elementy szklane.

Przed taką przebudową nasze miejsca zwanego piwnicą należy zorientować się czy w swoim miejscu zamieszkania mamy możliwość bez żadnych pozwoleń zrobić takie prze remontowanie, ponieważ wiele przebudowań i remontów w  domu teraz trzeba zgłaszać do właściwych organów. Ważnym elementem jest także właściwa wysokość pomieszczenia w piwnicy. Powinna ona mieć średnio 2,5-2,6 metra. Pamiętając, że na podłogę trzeba dodać około 10-30 centymetrów w zależności z czego chcemy mieć wykonaną podłogę.

Adaptacja piwnicy na kuchnię

W pomieszczeniach piwniczych poleca się przez ostatnie czasy ogrzewanie podłogowe, lecz podłoga musi spełniać wtedy więcej kryterium niż przy zwykłej podłodze bez ogrzewania. Na podłogę, którą ma ogrzewać centralne należy zamontować płytki najlepiej ceramiczne, ponieważ one najlepiej przewodzą ciepło. Ale są także inne rozwiązania na takie podłogi lecz czasem bardzo drogie. Musimy także pamiętać, aby w takich pomieszczeniach dobrze usytuować grzejniki, ponieważ w piwnicy zazwyczaj jest zimnej zwłaszcza w zimie niż na wyższych poziomach, ale nie zawsze. Jeżeli mamy dobre ocieplenie murów w ziemi to akurat może być odwrotnie.

Sypialnia w piwnicy

O czym trzeba pamiętać przed przebudową piwnicy:

* jaka jest wysokość pomieszczenia przed adaptacją?

* jaka ma być wysokość pomieszczenia po adaptacji?

* jaka jest wysokość przepisowa minimalna?

* gdzie występuje wilgoć?

* czy jest izolacja termiczna?

*jakie ma być wykończenie ściany?

*czy piwnica ma dobrą wentylację?

* jakie ma być wykończenie sufitu?

*czy oświetlenie piwnicy jest dostateczne?

* jakie będą instalacje: ogrzewanie, sanitarne, elektryczne?

* jakie mają być drzwi?

* czy będzie potrzebna ściana działowa?

* czy adaptacja wymaga zgody władz budowlanych?