Salon to pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu. Dlatego też powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego wystrój i zadbać o to, by był nie tylko wygodny i użyteczny, ale również urządzony ze smakiem. Nie masz pomysłu na swój salon? Zobacz 4 najciekawsze pomysły na nietuzinkową aranżację pokoju dziennego.

Minimalizm i meble modułowe

Udane zaaranżowanie salonu to przede wszystkim jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni, dopracowana w każdym szczególe funkcjonalność i design. Wiele osób uważa, że połączenie tych czynników zapewnia tylko minimalizm. Jak przejawia się on w urządzaniu wnętrz? Rezygnuje się ze wszelkich elementów zdobniczych i niepotrzebnych detali na rzecz mebli o prostych, geometrycznych kształtach. W takich stylizacjach doskonale sprawdzają się meble modułowe, które można dopasować do swoich potrzeb i możliwości.

Należy jednak pamiętać o tym, by meble współgrały z kolorystyką ścian, a ta w minimalistycznym wnętrzu powinna być jasna. Doskonałym wyborem jest zatem biały lub też odcienie pastelowe. Takie kolory nie tylko doskonale współgrają z całością, ale również optycznie powiększają wnętrze. Minimalistyczne wnętrza warto jednak ożywić jakimś wyrazistym elementem, który przełamie neutralne kolory. Może to być np. czerwony wazon lub też pozornie niepasująca do całości lampa.

Klasyka i witraże

Słowami, które najlepiej opisują salon w stylu klasycznym są symetria i równowaga. By je osiągnąć należy postawić na stonowane kolory wnętrz. Doskonałym wyborem są: brąz, biel, beże czy też szarości. Jeśli zaś chodzi o meble i tkaniny wykończeniowe, to można postawić na inne barwy, pamiętając jednak, aby nie przesadzić z kolorami (ich nadmiar wygląda tandetnie). W klasycznych wnętrzach sprawdzają się meble wykonane z naturalnych materiałów: drewno, rattan, kamień, skóra. Takie salony wymagają również dokładnie przemyślanego dopełnienia – stylowych ozdób czy też nietuzinkowych lamp. W klasyczny design doskonale wpisują się np. lampy witrażowe, które ostatnio przeżywają swój renesans:

Od jakiegoś czasu obserwujemy wzmożone zainteresowanie lampami witrażowymi. Klienci wybierają nie tylko tradycyjne lampy o klasycznym designie czy w stylu Tiffany’ego, ale również te bardziej awangardowe. Co ciekawe, wróciły one do łask nie tylko we wnętrzach klasycznych, ale również minimalistycznych. – mówi Aneta Niciak z serwisu dragonfly24.com.pl

Wielka kanapa w roli głównej

Aranżacja w tym stylu jest propozycją dla domatorów, którzy każdą wolną chwilę spędzają w domu i relaksują się: czytając, spędzając czas z rodziną lub też oglądając telewizję. Decydując się na taki styl urządzenia salonu należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze warto postawić na klasyczny fason kanapy, który będzie zawsze modny. Do takiego modelu kanapy będzie można dopasować więcej dodatków, szczególnie jeśli kupimy kanapę jednokolorową, bez wzorów i zdobień. Po drugie: doskonałym wyborem są sofy modułowe, które mogą pomieścić nawet całą rodzinę. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że można je dopasować do naszych potrzeb i co jakiś czas zmieniać ustawienie modułów, mając tym samym nowy mebel. Po trzecie: pamiętajmy, by unikać szczegółów, które w jakiś sposób mogą zakłócić równowagę takiej aranżacji salonu. Przy dużej kanapie należy zrezygnować z większej ilości mebli, które mogłyby zagracić pomieszczenie.

W myśl zasad feng shui

Feng shui to starożytna mądrość chińska, w myśl której można urządzać pomieszczenia, zapewniając tym samym osobom w nim przebywającym komfort. Urządzony zgodnie z jej zasadami salon powinien być przede wszystkim jasny. Nie chodzi tutaj tylko o stopień nasłonecznienia pomieszczenia, ale również kolorystykę i jego zaaranżowanie sztucznym światłem. Feng shui nakazuje również, by pomieszczenie nie było przeładowane dużą ilością mebli i bibelotów. Utrudnia to przepływ energii.

Niezwykle ważne jest również właściwe ustawienie mebli. Kanapa musi być ustawiona przodem do drzwi, przed nią powinien znajdować się dywan i niski stolik. W tego typu aranżacjach, w centrum pokoju nie powinien znajdować się telewizor, ale np. kominek.

Taki salon warto rozświetlić dodatkowo sztucznymi źródłami światła – efektownymi lampami. Salon jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym, dlatego też planując jego oświetlenie warto podzielić go na poszczególne strefy:

Nasi klienci bardzo często dzielą swoje salony na strefy: rozrywkową, do czytania, przeznaczoną do jedzenia itd. Do każdej z tych stref wybierają inną lampę – zależy im bowiem na tym, by każda z nich była doskonale doświetlona. – mówi Aneta Niciak.

Pokój dzienny to tak naprawdę serce każdego domu, miejsce spotkań domowników i ich gości. Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby było to pomieszczenie urządzone komfortowo i z przysłowiowym pomysłem.